SAAT 24:00'A KADAR TESLIMATIMIZ VARDIR
BUTIK ÇIÇEKLER, MÜKEMMEL FIYATLARLA KAPINIZDA...

Papatyanın Faydaları


Papatya herkes tarafından sevilen çiçeklerden en önemlisidir. çocukluğumuzdan bugüne kadar baktığımız her yerde gördüğümüz bu çiçek sanki bizimle doğmuş, büyümüş ve bugünlere gelmiştir. Bulduğu en ufak bir yeşillikte, hiç umulmadık yerlerde hatta ve hatta taşların harabelerin içlerinde bile kendiliğinden bitebilen bu harika çiçeğin anavatanı Avrupa Kıtası olarak kabul edilir ki özellikle yaygın görüş olarak Doğu ve Güney Avrupa bu çiçeğin ana yaşam alanı olarak kabul edilmektedir. Ama günümüzde dünyanın pek çok yerinde papatyaya rastlamak mümkündür. Ilıman iklimin özellikleri bu çiçeğin yetişebilmesi için çok en uygun olan özelliklerdir. ülkemiz de papatya açısından oldukça verimli bir bitkidir. ülkemizin her yerinde papatyalar görülebilmektedir.

Botanik literatürüne "Matricaria Chamomilla" isimiyle geçmiş olan Papatya, Bileşikgiler familyasına ait olan bir bitkidir. Bir metreden daha fazla uzunluğa erişebilen papatya türlerine rastlandığı bilinmekle beraber bu çiçek genellikle 20 ila 60 cm. uzunluğunda ulaşabilmektedir. Tek yıllık ve otsu bir bitki olan Papatya mayıs ayında açar ve ağustos ayının sonlarına kadar yaşamını sürdürür. Bu sebepten papatya baharın ve yazın müjdecisi olarak kabul görür.

Papatya tıbbi olarak pek çok faydası bulunan bir çiçektir. özellikle gaz giderici özelliği çok çok önemlidir. Bilenler bilirler yeni doğan bebeklerin en rahatsız oldukları şey gaz sancısıdır. Dolayısıyla anneler ve babalar da bebeklerindeki bu gaz sancısını kendilerininmiş gibi yaşarlar ve rahatsız olurlar. İşte papatya bebeklerin yaşadığı bu gaz sancısının en büyük ilacı durumundadır. Eğer bebeğiniz gaz sancısı çekiyorsa bebeğinizin karnını bir süre papatya özlü losyon ile ovarsanız sancının geçtiğini ve bebeğinizin yeniden etrafa gülücükler saçtığını görürsünüz. Papatyanın önemli bir faydası da cilt sorunlarını gidermesidir.

özellikle egzamaya karşı oldukça etkilidir. çay demler gibi demleyeceğiniz papatyadan elde edeceğiniz suyu egzamalı bölgeye uyguladığınızda bir süre sonra faydasını görürsünüz. Aynı şekilde elde ettiğiniz bu suyu saçlarınızı yıkamak için de kullanabilirsiniz. Bu papatya suyu sayesinde saçlarınız güçlenecek ve rengi açılacaktır. Yine bu su ile ağzınıza bakım uygulamanız mümkündür. Bu su ile ağzınızı düzenli olarak çalkaladığınız takdirde ağzınızda bulunan yaraların daha kolay iyileştiğini, diş ve diş etlerinizin daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Ayrıca elde ettiğiniz papatya çayını içerek de stres probleminizden kurtulabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

%5 Indirim Kodu : YUZDEBES
WhatsApp'tan Yazın