SAAT 24:00'A KADAR TESLIMATIMIZ VARDIR
BUTIK ÇIÇEKLER, MÜKEMMEL FIYATLARLA KAPINIZDA...

Orkide bakımı nasıl yapılır?


Orkide hepimizin yakından tanıdığı ve eminiz ki bütün çiçekseverlerin beğendiği bir çiçektir. Salepgiller familyasına ait olan bu çiçek dünyanın pek çok yerinde rahatlıkla yetişebilen bir bitkidir. Orkideler dünya üzerinde bine yakın cinsi ve yaklaşık 25 bine yakın türü bulunan bir familyadır. Çiçekli bitkiler arasında dünya üzerinde en yaygın ikinci tür orkidedir. Çok yıllık ve otsu bir tür olan bu çiçekler ülkemizde de yetişebilmektedir. Ülkemizde yirmidört cins ve elliden fazla orkide türü olduğu bilinmektedir.

 

ORKİDEME NASIL BAKMALIYIM?

Orkide çok yıllık bir çiçektir. Yani iyi bir bakım gördüğü taktirde senelerce yaşayabilir. Bu açıdan, eğer orkidenizin uzun ömürlü olmasını ve daima sağlıklı bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız çiçeğinize iyi bakmalı ve bakımını ihmal etmemelisiniz. İlk olarak saksı seçimine dikkat etmemiz gerekir. Orkideler için çok büyük bir saksı tercih etmenize gerek yoktur. 10 santim ile 15 santim arasında bir saksı bu çiçek için ilk başta uygundur. Daha sonra ilerleyen zamanlarda çiçeğinizi kökü de gelişeceği için daha büyük bir saksıya geçiş yapmanız gerekeceğini de unutmamanız gerekir. Orkideler güneşi çok sevmeyen bitkilerdendir. Aşırı güneş çiçeğe zarar verebilir ama yine de her çiçeğin olduğu gibi orkidenin de gelişmesi için anahtar güneş ışığıdır. Bu sebepten orkidenizi konumlandırdığınız yere oldukça dikkat etmeniz gerekir. Orkideler için en uygun yerler güneş gören pencerelerdeki perdelerin arkalarıdır. Çiçeğinizi eğer böyle bir yerde konumlandırırsanız hem ihtiyacı olan güneş ışınlarını rahatlıkla alacak hem de bu ışınları alırken zarar görmeyecektir. Çiçeğinizi konumlandıracağınız pencere arkasını seçerken dikkat edeceğiniz bir diğer husus da orkidenizin pencereden gelecek rüzgardan etkilenmemesini sağlamaktır. Çünkü çok alacağı rüzgar da orkidenize zarar verecektir.

 

ORKİDE NASIL SULANIR?

Su da çiçekler için hayati bir ihtiyaçtır. Bilindiği üzere çiçeklerin su ihtiyaçları mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Orkideler de yaz döneminde kışa göre daha fazla suya ihtiyaç hisseder. Yaz aylarında haftada iki kez, kışın ise haftada bir kez sulamak orkideler için idealdir. Yalnız çiçeğe su vermeden önce toprağı kontrol etmeniz önemlidir. Yaz döneminde çiçeğinizi toprak kurumasına müsaade etmeden, hafif nemliyken sulamanız gerekir. Soğuk aylarda ise çiçeğinize toprak kurumadan su vermemelisiniz. Orkideler için kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü sıcak su ya da soğuk su bir süre sonra çiçeğinize zarar vermeye başlayacaktır. En son olarak da orkideleriniz için çeşme suyu yerine içme suyu tercih etmenizin bitki sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayalım.

%5 Indirim Kodu : YUZDEBES
WhatsApp'tan Yazın