SAAT 24:00'A KADAR TESLIMATIMIZ VARDIR
BUTIK ÇIÇEKLER, MÜKEMMEL FIYATLARLA KAPINIZDA...

Orkide bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar


Orkide bakımı konusunda birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. İşte orkide bakımıyla ilgili yaygın yanlışlardan bazıları:

 

 1. Çok Sık Sulama: Orkide sulama konusunda en yaygın yanlış, orkidelerin sürekli sulanması gerektiği inancıdır. Aslında, orkideler genellikle daha az suya ihtiyaç duyarlar. Sulama sıklığı, orkide türüne, ortam sıcaklığına ve mevsime bağlı olarak değişir.

   

 2. Saksı Değişimi Gerekliliği: Orkide saksı değişikliği gerektirmez. Orkideler, kökleri havayla temas ettiği için özel orkide saksılarına ihtiyaç duymazlar. Saksı değişimi, kökleri bozmadan ve çiçeklenme döneminden önce yapılmalıdır.

   

 3. Doğrudan Güneş Işığı Zararlıdır: Orkideler genellikle filtrelenmiş ışık ister, ancak bazı türler doğrudan güneş ışığına dayanabilir. Orkidelerinizi aşırı güneş ışığından korumak için ağaç gölgeleri kullanabilirsiniz, ancak tamamen gölgeleyerek büyümelerini engellememelisiniz.

   

 4. Yapraklarına Su Püskürtme: Orkide yapraklarına su püskürtmek, aslında çoğu orkide türü için gerekli değildir. Aksine, su damlacıkları yaprak aralarında kalabilir ve çürümeye neden olabilir. Orkideler genellikle suyu kökleri üzerinden alırlar.

   

 5. Yaprakları Kesme: Orkide yaprakları doğal olarak eskiyebilir ve sararabilir. Ancak, yaprakları anında kesmek, bitkinin besin üretme yeteneğini azaltabilir. Doğal olarak kuruyan yaprakları, kökleri etkilemeden çıkarabilirsiniz.

   

 6. Orkideyi Çiçek Düşürmek İçin Çiçekleri Dallandırmak: Orkide çiçekleri döküldüğünde, bazı kişiler çiçek dalını keserler. Ancak, bu orkideyi yeniden çiçeklendiremez. Çiçek dalı doğal olarak kuruduğunda, köke yakın bir yerden kesilebilir.

   

Orkide bakımında dikkat edilmesi gereken önemli faktörler, türüne ve çevresel koşullara bağlı olarak değişebilir. Yine de, genelde daha az su, iyi hava dolaşımı, filtrelenmiş ışık ve uygun sıcaklık orkide bakımında başarı için önemli faktörlerdir.

 

Orkide sipariş vermek isterseniz, sitemizde yer alan Orkideler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

%5 Indirim Kodu : YUZDEBES
WhatsApp'tan Yazın