SAAT 24:00'A KADAR TESLIMATIMIZ VARDIR
BUTIK ÇIÇEKLER, MÜKEMMEL FIYATLARLA KAPINIZDA...

Galetya çiçeği bakımı nasıl yapılır?


Galetya Çiçeği Marantaceae ailesine ait olan bir türdür. Botanik literatüründe "Calathea" ismiyle geçen bu çiçeğin ana yetişme alanı Amerika Kıtası'nın tropikal kısımlarıdır. Bu çiçek Galetya Çiçeği'nden ziyade genellikle "Dua Çiçeği" ismiyle tanınır. Çiçeğe bu ismin verilmesinin oldukça ilginç bir sebebi bulunmaktadır. Karanlık çöktüğünde Galetya Çiçeği'nin yapraklarının şekil değiştirdiği bilinmektedir. İşte şekil olarak değişen yaprakların dua eden eller şekline büründüğü düşünülür. İşte bu sebepten Galetya Çiçeği'ne Dua Çiçeği ismi verilmiştir. Ayrıca bu çiçeğe bakan insanların rahatladığı, psikolojik olarak bir dinginliğe ulaştığı rivayet edilir. Bu da çiçeğin özellikle bu kadar sevilmesine ve benimsenmesine ortam hazırlamıştır.

 

Galetya Çiçeği yaradılışı dolayısıyla soğuğa dayanamayan ve sıcağı oldukça seven bir çiçektir. Sıcağı ne kadar sevse de aydınlık ortamlar da bu çiçek için uygun değildir. Galetya Çiçeği için en uygun ortam yarı aydınlık, gölgeli ortamlardır. Bu sebepten çiçeğinizi konumlarken özellikle aydınlık ortamlara değil yarı gölgeli ortamlarda konumlanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Her çiçek gibi Galetya Çiçeği de özellikle yaz aylarında doğrudan alacağı güneş ışıklarından zarar görecektir. Bu yüzden Galetya Çiçeği konumlanırken özen gösterilmelidir. Çiçeğinizi doğrudan güneş ışığını alan bir yerden ziyade güneş ışıklarını dolaylı olarak alabileceği yarı aydınlık bir yerde konumlandırmanız gerekir. Direkt olarak alacağı rüzgar da Galetya Çiçeği için zararlıdır. Bu yüzden Galetya Çiçeği'ni konumlandırdığınız yerin direkt olarak rüzgarı almamasına da özen göstermeniz gerekir. Çünkü Galetya Çiçeği soğuğa ve rüzgara karşı dayanıklı bir bitki değildir.

 

GALETYA ÇİÇEĞİ NASIL SULANIR?

Galetya Çiçeği diğer bütün bitkiler gibi yaz aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyar. Yaz aylarında haftada iki kere sulamanız çiçeğiniz için uygun olacaktır. Galetya Çiçeği'ne vereceğiniz suyun çeşidi de önemlidir. Klor ve kireç ihtiva eden çeşme suları her çiçeğe olduğu gibi Galetya Çiçeği'ne de zarar verecektir. Bu yüzden çiçeğinizin sağlıklı şekilde hayatını sürdürebilmesi adına şebeke suyu dışındaki alternatiflere yönelmeniz uygun olacaktır. Belirtmekte fayda var ki içme suyu, yağmur suyu gibi sular çiçeğiniz için kullanabileceğiniz alternatif su çeşitlerinden birkaçıdır. Ayrıca sıcak ya da soğuk su da bitkiler için zararlı olabilmektedir. Bu yüzden çiçeğinizi sularken kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olmasına özen göstermeniz oldukça önemlidir.

%5 Indirim Kodu : YUZDEBES
WhatsApp'tan Yazın