BUTIK ÇIÇEKLER, MÜKEMMEL FIYATLARLA KAPINIZDA...

Yucca saksi çiçeği bakımı nasıl yapılır?


Asparagaceae familyasına ait bir tür olan Yucca çiçeği (yukka, yuka, yuca olarak ta bilinir) en çok sevilen saksı çiçeklerinden birisidir. Ana yetişme alanı Amerika kıtası olan bu güzel bitki çok yıllık ve ağaç formunda bir türdür. Yucca her ne kadar ağaç olsa da biz yazımızın geri kalan kısmında Yucca bitkisinden çiçek olarak bahsedeceğiz. Yucca çiçeği ülkemizde saksı çiçeği olarak kabul edilmesine rağmen iki metrelik uzunluğa kadar erişebilen türleri olduğu bilinmektedir.

 

YUCCA SAKSI ÇİÇEĞİ IŞIK İHTİYACI
Yucca Saksı çiçeği güneşi ve gün ışığını oldukça seven bir bitkidir. Bu yüzden çiçeğinizi her gün güneşe çıkarmak ve hava almasını sağlamak sağlığı açısından çok önemlidir. Yalnız bu konu ile ilgili çiçekseverlerin yaptığı birkaç önemli hatadan bahsetmek de ayrıca gerekmektedir. Yucca Saksı çiçeği güneşi ne kadar severse sevsin özellikle havanın çok sıcak olduğu mevsimlerde direkt olarak alacağı güneş ışınları kendisine büyük zarar verecektir. Bunun yerine yapmanız gereken en doğru şey çiçeğinizi güneş ışıklarından dolaylı olarak faydalanacağı bir ortamda konumlandırmak olmalıdır. çiçekseverlerin birçoğu bu konuda büyük bir yanlış yapmakta ve özellikle kavurucu sıcakların olduğu dönemlerde çiçeklerini bu zararlı ışınların yakıcı etkisine maruz bırakmaktadır. Bu da çiçeğin sağlığını bozmakta ve kısa bir süre içerisinde bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu konu ile ilgili çiçekseverlerin yaptığı başka büyük bir yanlışlık da çiçeğinizi havalandırırken hep aynı tarafı ışığın geldiği tarafa konumlamaktır. Bu hata yapıldığında çiçeğinizin güneş ışığı görmeyen kısımları zaman içerisinde sararacak ve sonra da çiçeğiniz ölecektir. Bu kötü sonun önüne geçmek için yapmanız gereken şey çiçeğinizin her gün değişik bir tarafını ışığın geldiği yöne doğru konumlandırmaktır. Böylece çiçeğinizin her bölgesi aynı derecede ışık alacaktır.

 

YUCCA SAKSI ÇİÇEĞİ NASIL SULANMALI?
Sulama konusuna geçerken ilk olarak bilmeniz gerekir ki; hangi tür çiçek yetiştiriyor olursanız olun çiçeğiniz için kullanacağınız su kati suretle şebeke suyu olmamalı ve ısı olarak da oda sıcaklığında olmalıdır. Sulama hususunda dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar bunlardır. Ancak bu hususlara dikkat eder ve bu hususları uygularsanız diğer sulama adımlarının bir anlamı olacaktır. çünkü bu saydığımız iki önemli ayrıntıya dikkat etmezseniz ne yaparsanız yapın çiçeğinizin sağlığı bozulacaktır ve diğer adımların hiçbir ehemmiyeti kalmayacaktır. Yucca Saksı çiçeğini kış aylarında haftada bir kez, yaz aylarında ise haftada iki gün sulamanız uygundur. çünkü çiçeğiniz doğal olarak yaz aylarında kışa göre çok daha fazla suya ihtiyaç duyar. çok fazla dikkat edilmese de aslında çiçeğinize hep aynı günlerde ve saatlerde su vermeniz oldukça önemlidir. Belli bir periyot tutturduğunuz taktirde çiçeğiniz susuz kalmayacak ve sağlığını kaybetmeyecektir. Ayrıca çiçeğinizi sularken dikkat edeceğiniz bir diğer nokta da çiçeğin toprağını kontrol etmektir. Kış dönemlerinde çiçeğinizin toprağını elinizle kontrol ettiğinizde eğer toprak nemli ise kesinlikle su vermemeli ve toprağın biraz daha kurumasını beklemelisiniz. Yaz aylarında ise bunun tam tersini yaparak toprağı kurumasına izin vermeden, hafif nemli bir haldeyken su vermelisiniz. Eğer çiçeğinize su vermeyi ertelediyseniz bir dahaki sulama gününü de ona göre ayarlamanız gerekecektir.

%5 Indirim Kodu : YUZDEBES
WhatsApp'tan Yazın