SAAT 24:00'A KADAR TESLIMATIMIZ VARDIR
BUTIK ÇIÇEKLER, MÜKEMMEL FIYATLARLA KAPINIZDA...

Pachira para ağacı bakımı nasıl yapılır?


Latince ismi "Crassula Ovata" olan Para Ağacı sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitkidir. Ülkemiz dışında "Pachira" ismiyle de tanınan bu bitki " Para Ağacı, Para Çiçeği, Para Bitkisi, Şans Çiçeği, Yeşim Çiçeği, Bereket Ağacı" olarak da isimlendirilebilmektedir. Feng Shui felsefesinde Pachira bitkisinin şans ve para getirdiğine inanılmaktadır. İşte Para Ağacı'nın ismi de bu inanışa dayanmaktadır. Ebegümecigiller familyasına ait bir tür olan bu bitkinin anavatanı Amerika kıtasıdır.

 

PARA AĞACI VE IŞIK

Para Ağacı sıcak ortamları seven bir bitkidir. Yani güneş ışıklarını yadırgamaz. Bu yüzden Para Ağacı güneş gören bir yerde konumlanmalıdır. Bu konumlandırma sırasında dikkat edilmesi gerek şey; çiçeğiniz güneşi ve sıcağı ne kadar severse sevsin özellikle sıcak mevsimlerde direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Direkt alacağı güneş ışığı sıcak mevsimlerde bitkinize zarar verecektir. Bu yüzden Para Ağacı'nı konumlandırmak için en müsait yer güneş gören bir pencerenin arkası, tül bir perdenin gerisidir. Bu konumda çiçeğiniz güneş ışıklarını direkt almayacağı için zarar görmeyecek ama ihtiyacı olan ışınları da elde etmiş olacaktır. Bitkimiz aydınlık ortamlardan hoşlanan bir yapıya sahiptir. Bu sebepten konumlandırıldığı yerin aydınlık, en azından yarı aydınlık olmasına dikkat etmek gerekir. Para Ağacı için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bitkinizi rüzgara maruz bırakmamak olmalıdır. Çünkü özellikle kışın maruz kalacağı sert rüzgar bitkinizi olumsuz olarak etkileyecektir.

 

PARA AĞACI NASIL SULANMALIDIR?

Para Ağacı su ihtiyacı çok fazla olan bir çiçek değildir. Yaz dönemlerinde haftada iki, soğuk dönemlerde ise haftada bir kez sulamanız bu bitki için yeterli olacaktır. Bitkinizi sulamadan önce ilk yapmanız gereken toprağı kontrol etmektir. Çünkü toprağı kontrol etmeden çiçeğe su vermek büyük bir yanlışlığa sebebiyet verebilmektedir. Eğer havaların çok sıcak olduğu yaz döneminde iseniz bitkinize toprağın tamamen kurumasını beklemeden su vermeniz gerekirken, kış aylarında toprağın tamamen kurumasını beklemeniz şarttır. İşte bu ayrım sadece toprak kontrol edilmek sureti ile yapılabildiği için oldukça önemlidir ve olmazsa olmazdır. Sulama hususunda bir diğer olmazsa olmaz da suyun sıcaklığı ile ilgilidir. Para Ağacı için en uygun su oda sıcaklığında olan sudur. Ayrıca sulama ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir önemli ayrıntı da şebeke sularının bitkilere zaman içerisinde zarar verdiği gerçeğidir.

%5 Indirim Kodu : YUZDEBES
WhatsApp'tan Yazın